
Częste zlecenia geodezyjne
geodezja świdnica
Geodeci mogą być zatrudniani w różnego rodzaju miejscach. Oczywiście pracują oni w państwowych instytucjach, których funkcjonowanie bazuje między innymi na wykorzystywaniu wyników prac geodezyjnych oraz w różnego rodzaju firmach geodezyjnych. Chętni do tego geodeci mogą także prowadzić samodzielną działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług geodezyjnych. Sposób pracy geodety opiera się więc na wykorzystywaniu nowoczesnych maszyn i narzędzi pozwalających na wykonywanie pomiarów i nanoszenie ich wyników na sporządzanych planach i sprawozdaniach. Dlatego geodeci najczęściej zajmują się wykonywaniem zleceń pomiarowych pochodzących od osób decydujących o sposobie budowy nowej drogi oraz nowych budynków mieszkalnych.
Historia geodezji
Dawniej do wyznaczania własności gruntu wykorzystywano również roślinność, którą obsadzano granice posiadłości. Do tego celu wykorzystywano powszechnie tarninę3, co wpłynęło z kolei na nazewnictwo miejscowości w Polsce, które swoje nazwy wywodzą od tej rośliny; są to np.: Tarnów Opolski, Tarnowskie Góry3 oraz liczne miejscowości o nazwie Tarnów. Pierwszą książkę w języku polskim o geodezji oraz miernictwie, która poruszała praktyczne kwestie dotyczące wymierzania gruntu w budownictwie była wydana w 1566 roku ?Geometria to jest miernicka nauka? Stanisława Grzepskiego.
Kolejne dzieło o tej tematyce p.t. Geodesia distantiarum napisał w 1610 polski matematyk Jan Brożek, który na Uniwersytecie Krakowskim założył pierwszą w Polsce katedrę geodezji.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja
Podział geodezji - Wikipedia
Współczesna geodezja dzieli się na:
geodezję niższą (geodezja ogólna, szczegółowa, miernictwo) ? naukę o pomiarach wykonywanych na powierzchniach małych, o promieniu nie większym niż 15,6 km co obejmuje około 750 km?, bez uwzględniania kulistości Ziemi6.
geodezję wyższą ? naukę o pomiarach wykonywanych na wielkich obszarach, o powierzchni ponad 750 km?, uwzględniających kulistość Ziemi,
Częściowo w ramach, a częściowo obok powyższego podziału wyróżniamy również inne działy geodezji, takie jak: astronomia geodezyjna (geodezja astronomiczna), fotogrametria i teledetekcja, geodezja gospodarcza, geodezja satelitarna, geodezja fizyczna i grawimetria geodezyjna, kartografia, rachunek wyrównawczy, topografia.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja